Ara
Doktor Kayıt
Giriş yap

Gebelikte Depresyon

Gebelikte Depresyon

Gebelik dönemi, kadın yaşamında fizyolojik, ruhsal ve sosyal değişimlerin yaşandığı ve bu değişimlere uyum sağlanması gereken önemli bir dönemdir.
Gebelik başladığı andan bitimine kadar devam eden bu süreç, bebek dünyaya gelmesinden sonra da devam edebilir. Anne olmanın verdiği hisler ön planda olsa da, fiziki olarak beğenilmeme, değersizlik, korku ve kaygılar ön plana çıkar. Bunlar depresyonu tetikleyen nedenlerdir. Depresyon, duygu durumunu, bir belirtiyi ya da bozukluğu gösterebilir. Depresyon, hafif ya da ağır düzeyde, hamilelikte en sık görülen ruhsal bozukluktur.

Gebelik depresyonu tedavi gerektiren bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde anne ve bebek açısından sorunlar doğurabilir. Gebelik süresi boyunca ve sonrasında çift olarak ya da annenin psikolojik destekle ilerlemesi gerekir.

Gebelik Depresyonunun Belirtileri
– Sürekli üzüntü hali
– Dikkat dağınıklığı
– Çok az veya çok uzun süre uyuma
– Umutsuzluk
– Eşinden uzaklaşma
– Cinsel isteksizlik
– Normalde hoşlanılan aktivitelerin artık zevk vermemesi

Gebelik Depresyonu Tedavisi
Gebelikte depresyonunu önlemede atılacak en önemli adım riskli grubun belirlenmesidir. Erken tedavi anne ve bebek üzerindeki olumsuz etkileri azaltacaktır. Depresyon tespiti için en yaygın kullanılan tarama yöntemi Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Edinburgh Postnatal Depresyon Ölçeğidir. Gebelikte saptanan depresyon tedavisi için seçenekleri ise psikoterapi, ilaçla tedavi ve farmakoloji dışı (non-farmakolojik) diğer uygulamalardır.

Etiketler

Yorum Ekle

Doğrulama amacıyla e-posta alabilirsiniz.

GirişBiz Doktoruz

Hesap bilgileriniz e-posta adresiniz doğrulandıktan sonra paylaşılacaktır.

Reset Your Password