Ara
Doktor Kayıt
Giriş yap

Obsesif – Kompulsif Bozukluk

Obsesif – Kompulsif Bozukluk

Günlük yaşam içinde çeşitli konularda endişe, kaygı ve takıntı gibi durumlar yaşıyor olabilirsiniz. Kişisel ve sosyal yaşamınızı engelleyen bu durumlarda sebebi Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) olabilir.  

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

Kişinin zihnine girmesine karşı koyamadığı düşünce, fikir, ve dürtülere obsesyon denir.Kişi bu düşüncelere bir türlü engel olamadığı için yoğun sıkıntı ve huzursuzluk yaşar.

Obsesyonun sebep olduğu yoğun anksiyeteyi ortadan kaldırma görevi olan Kompulsiyon, huzursuzluğu ve negatif düşünceleri ortadan kaldırmayı sağlayan yineleyici zihinsel eylemdir.

Obsesyon adı verilen takıntılı düşünce, fikir ve dürtüler ile kompulsiyon adı verilen yineleyici davranışlar ve zihinsel eylemlerden oluşan bir ruhsal hastalıktır.

Yapılan araştırmalarda, OKB’nin her 100 kişiden 2-3’ünde görüldüğü tesbit edilmiştir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Belirtileri ve Tipleri

Genetik nedenler, Serotenin dengesizliği, Çocukluk çağı travmaları, Kişillilk özellikleri hastalığın belirtileri arasındadır.

Obsesyon tipleri; kirlenme/bulaşma obsesyonları, kuşku obsesyonu, simetri/düzenleme obsesyonu, cinsel obsesyonlar, saldırganlık obsesyonu, somatik obsesyonu.

Kompulsiyon tipleri; temizleme kompulsiyonları, kontrol etme kompulsiyonları, düzenleme kompulsiyonları, tekrarlama kompulsiyonları, sayma kompulsiyonları.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nasıl Tedavi Edilir

OKB tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Psikoterapi ve ilaç tedavisi ile tedavi edilmektedir.

Psikoterapi yönteminde, genellikle Bilişsel-Davranışçı Terapi uygulanmaktadır. Bu terapide temel amaç; hastanın kaygı veren obsesyonlarıyla karşılaşmasını sağlamak, oluşan kaygıyı söndürmek ve  duruma alışmasını sağlamaktır.

İlaç tedavisinde ise; Özellikle serotonin sistemi üzerinde etkili olan ilaçlar kullanılır. Serotonin Geri Alım Engelleyiciler adı verilen bu grup ilaçlar tedavide yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Gerekli görülen durumlarda ilaç tedavisi ve psikoterapi tedavileri eşzamanlı olarak uygulanabilir.

Siz de Obsesif Kompulsif Bozukluk belirtileri taşıyor ve kaygılarınıza engel olamıyorsanız alanında uzman psikiyatristlerimize danışabilirsiniz.

Etiketler

Yorum Ekle

Doğrulama amacıyla e-posta alabilirsiniz.

GirişBiz Doktoruz

Hesap bilgileriniz e-posta adresiniz doğrulandıktan sonra paylaşılacaktır.

Reset Your Password