Ara
Doktor Kayıt
Giriş yap

Varikosel Nedir? Tedavi Edilmeli midir?

Varikosel Nedir? Tedavi Edilmeli midir?

Varikosel, erkeklerin yüzde 15’inde görülen bir testis hastalığıdır. Testislerden kalbe giden toplardamarlarda oluşan bir tür varisleşme, yani damar genişlemesidir. Bu hastalık kısırlığın en önemli sebeplerinden birisidir.

Varikosel, 20 ile 30 yaş grubu erkeklerde daha sık görülür. Hafif varikosel vakalarında fazla bir belirti görülmez. İleri düzeyde olan varikosel vakalarda ise; torbalarda şişkinlik, kasıklara vuran ağrı ve testislerde kabarıklık görülebilir. Varikosel ilerledikçe damarlardaki genişleme, bir süre sonra dışarıdan görülecek kadar belirginleşir. Ayrıca testislerinde küçülmesine sebep olur.

Varikosel Kimlerde Görülür?

-Daha çok şişman kişiler.

-Karın içi basıncını arttıran ağırlıklı spor yapan kişiler.

-Karın içi basıncı arttıran kronik kabızlık yaşayanlar.

-Ayakta kalmayı gerektiren meslek gruplarında (öğretmen, polis, vs.).

Varikosel Tedavisi

Varikosel, hafif düzeylerdeki vakalarda kısırlığa ve ağrıya sebep olmadığı için tedavi gerektirmeyebilir. Tanısı doğru olarak konulan, sperm parametreleri bozuk, kısırlık yaşayan ve ileri düzeyde varikosel vakaların tedavisi genellikle ‘mikro cerrahi varikosel’ ameliyatı ile yapılır. Başarılı geçen ameliyat sonrası varikosel hastası erkeklerin ek bir tedaviye ihtiyaç duymadan çocuk sahibi olabildikleri görülmüştür.

Başarılı varikosel ameliyatları sonrası ‘spermiyogram’ değerlerinde yüzde 50 ila 60 oranında düzelme sağlanabiliyor. Ameliyat sonrası en geç 6 ay içinde sperm analizi sonuçlarındaki düzelmeye rağmen gebelik olmazsa erkeğin spermi alınarak rahim içi aşılama yani tüp bebek uygulamasıyla çiftin çocuk sahibi olmaları sağlanabiliyor.

Yorum Ekle

Doğrulama amacıyla e-posta alabilirsiniz.

GirişBiz Doktoruz

Hesap bilgileriniz e-posta adresiniz doğrulandıktan sonra paylaşılacaktır.

Reset Your Password